Son yıllardaki altın fiyatlarındaki değişimler, yükseliş ve düşüş trendleri...

Son 100 Yıllık Altın Fiyatları Grafiği

Belki de yüzyıllardır paranın simgesi olan altın günümüzde önemli bir yatırım aracı olarak ön plana çıkıyor. Dövizin gündemdeki olaylardan etkilenip ani değişikliklerinden çekinen yatırımcılar yatırımlarını altına yapmak için yöneldi. Yatırım yapmadan önce altın grafiği incelemesi yapmak biraz olsun yatırımcıları güven altına alacaktır. Sizler için son 10 yıl, son 20 yıl ve son 100 yıldaki altın fiyatlarındaki değişimi grafiksel olarak inceledik ve yorumladık.

Son 10 Yılın Altın Fiyatları Grafiği

Son 10 yıldaki altın fiyatlarındaki değişim

Son 10 yıldaki altın fiyatlarındaki değişim

Son on yıldaki altın fiyatlarındaki değişime baktığımızda 2011 yılına kadar devam eden sürekli bir yükseliş olduğunu gözlemleyebiliyoruz. 2011 ile 2013 yılları arasında çok değişmeyen altın fiyatları 2013 yılında büyük bir düşüş yaşıyor ve 2010 yılındaki seviyelerine geriliyor. 2016 yılına kadar ise altın bu seviyede kalmaya devam ediyor.

Son 20 Yılın Altın Grafiği

Son 20 Yıl Altın Fiyatları Grafiği

Son 20 Yıl Altın Fiyatları Grafiği

Skalamızı genişleterek son 20 yıldaki altın grafiğine bakarak da yatırımlarımızı yönlendirebiliriz. Bu grafiğe baktığımızda da 2000’lere kadar sabit giden altın fiyatlarının 2000’li yıllardan itibaren artan bir yükselişte olduğunu görebiliyoruz.

Son 100 Yıldaki Altın Fiyatlarındaki Değişim

Son 100 Yıldaki Altın Fiyatları Grafiği

Son 100 Yıldaki Altın Fiyatları Grafiği

Altının bu dönemden sonra tekrar eski zamanlarına dönmesini pek mümkün görmüyoruz. Çünkü madenlerde altın tükenmek üzere ve artık kalıp halde altın çıkarmak imkansız bir hal almış durumda. Artık 1 ton kayanın içinden 1-2 gram altın çıkınca değerli hale geldiği için altın fiyatları genele bakınca hep artan bir trend gösterecektir. Son bir kaç yılda düşmesi de yatırımcılar için bir fırsat olabilir. Eğer yüklü ve uzun vadeli bir yatırım yapmayı düşünüyorsanız altına yönelebilirsiniz.

 

7 yorum

  1. Altın neden bu kadar değerli? 2023 yılına kadar Türk lirası en değerli paralardan birisi olacak bırakın altın işini.

  2. Altın fiyatları o kadar sık değişir hale geldi ki bırakın 100 yılı 10 dakika sonrası için bile tahminde bulunmak zorlaşıyor.

  3. altın alsak bir dert almasak bir dert ama bu piyasayı bitirmek için bitcoin diye bir şey çıkardılar.

  4. Altından vaz geçmek düpedüz ahmaklık olur. Geleceğin en değerli 3 lüsü TOPRAK>SU>ALTIN

  5. 100 yıllık altın grafiği yanlış bilginize

  6. Altın bu zamana kadar kimseye zarar ettirmedi. Sürekli artış halinde…

  7. Altın yükşelişi devam ediyor. 300 TL olma ihtimali oldukça yüksek. Uzun vadede altın kimseye zarar ettirmedi. Kısa vadede kazanç bekleyenler dövize yönelmelidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

error: İçerik Koruma Altında!!