Memurlara Temmuz 2017’de Enflasyon Farkı Zammı Geliyor

 

Hükümet ile memurlar arasında yapılan toplu sözleşmeye göre eğer ilgili yıl içinde enflasyon oranı memur maaş zammı oranını geçerse aradaki enflasyon ve memur maaşı farkı memurlara o yılın Temmuz ayında zam olarak verilecektir maddesi bulunmaktadır. Toplu sözleşmeye göre memurlara 2017 yılı Ocak ayında yüzde %3 ve Temmuz ayında yüzde %4 zam verileceği açıklanmıştı.

 

Enflasyon oranı ilk 5 ay yüzde %6.15 oldu. Memurlara ilk 6 ay için verilen yüzde %3’lük zam ile aradaki fark yüzde %3.17 oldu bu durumda Temmuz ayında memurlara zam alma hakkı doğdu. Enflasyon karşısında memurların aldığı zammın eridiği görüldü. Memurlar 2017 Ocak ayında aldıkları zam enflasyon karşısında eriyen memurlar kazanç elde edeceklerine daha da zarara girmiş oldular.

 

Maliye Bakanı Naci Ağbal 2017 yılı için yüzde %8’lik bir enflasyon farkı ön görmüştü. Bu öngörü tutmadı ve ilk 5 ayda yüzde %6.15 oranına ulaştı bile. Bu oranın yıl sonuna kadar yüzde %12’ye ulaşması bekleniyor. Bu da hükümet tarafından memurlara verilecek olan toplam yüzde %7’lik zammın üstünde olacak ve memurlar bir kez daha enflasyon farkı almaya hak kazanacaklardır.

 

MEMUR ENFLASYON FARKI ZAMMI NASIL HESAPLANIYOR?

 

Toplu sözleşme hükmü gereğince, enflasyon zammı, 6 aylık dilimler halinde hesaplanacaktı. 2017 Haziran ila 2016 Aralık endeksi arasındaki fark yüzde 3’ü aşarsa, 2017 Aralık ve 2017 Haziran endeksi arasındaki fark yüzde 4’ü aşarsa, enflasyon zammı oluşacaktı.

Bir önceki yazımız olan Petrol Biterse Ne Olacak? başlıklı makalemizde Petrol hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yorum

  1. Hep geliyor ama enflasyon karşısında hemen eriyor. Memurlar zam görene kadar diğer ürünlere daha fazla zam geliyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

error: İçerik Koruma Altında!!