Kredi borcu olanlara uygulanan yaptırımlar neler? Hapis cezası var mı?

Dünya üzerinde yaşayıp da kredi kullanmayan insan sayısı oldukça az denilebilir. Kredi çekebilmek için gerekli şartları yerine getiren herkes bankaların sağladığı kredi olanaklarından zaman zaman yararlanabiliyor. Ancak insanlar kredi borcunu ödemeyen hapis cezası alır mı tarzında korkular da yaşayabiliyor. Bu tarz korkuları olan insanlar da bankaların sağladığı olanaklardan yararlanmaya çekindiği gibi hayatını oldukça zor olan şartlar altında devam ettirmeye çalışıyor.

Yasal düzenlemeleri daha sık takip eden insanlar bu tarz konulara çok daha hakim insanlar oldukları için nakit paraya sıkıştıklarında borç alacak yer aramak yerine direkt olarak bankaların kapısını çalıyor. Bankalar belli bir faiz oranı karşısında müşterisine istediği ve ödeyebileceği tutarda banka kredisi veriyor. Verilen krediler belli ay vadelerle veriliyor ve taksitlerin düzenli bir şekilde ödenmesi halinde kişiler ile banka arasında herhangi bir sorun ortaya çıkmıyor.

Ancak bazı kredi kullanan insanlar ülkenin ekonomik durumu ya da farklı sebeplerden dolayı kredi taksitlerini geciktirebiliyor ya da hiç ödeyemeyebiliyor. Bu durumda bankalarda verdikleri kredileri daha fazla zarara uğramadan tahsil etme yoluna gidiyor. Ancak bu bankaların verdiği krediyi tahsil etme yolu kredi verdiği müşteriyi ceza evine attırmak olmuyor. Çünkü Türkiye’deki yasal düzenlemeler sonucunda artık kredi borcunu ödemeyenlere hapis cezası verilmiyor.

Kredi Borcunu Ödemeyenler Hapis Cezası Alır mı?

Her kredi kullanan kişi banka kredi taksitini düzenli bir şekilde ödeyebilir diye bir kaide yoktur. Ancak bankalar kredi verirken bu şekilde düşünerek verirler. Bankadan yüklü bir miktar kredi çektiniz ve bu krediyi ödeyemediniz. Böyle bir durumda kaçmak ya da bunalıma girmek yerine bankanıza giderek durumu açık bir şekilde dile getirmeniz sizin ve bankanızın yararına sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

Özellikle de düzenli olarak kredi taksitini öderken işlerinizin yolunda gitmemesi durumunda bankanız değerli bir müşteriyi kaybetmemek için daha da titizlikle çalışmak isteyecektir. Kredi ödenmemesi durumunda bankanız sizin kredi borcunuzu yapılandırmak isteyecektir. Siz bu yapılandırmayı kabul ederseniz diğer ödeme şeklinden daha farklı bir ödeme planına sahip olacaksınız. Bu da borcunuzu daha rahat bir şekilde ödemenizi sağlayacaktır

Acil Kredi Çekmem Lazım Ne Yapmalıyım?

İstanbul’da Senetle Kredi Alabileceğiniz Yerler Hacizlik Olanlara Kredi Veren Bankalar Kredi Borcunu Ödemeyenlerin Karşılaştığı Yaptırımlar Bankalardan çekilen kredinin ödenmemesi durumunda banka sizin maaşınıza haciz koyabilir, banka hesaplarınıza el koyabilir ya da eşyalar üzerinde bir haciz işlemi başlatabilir. Ancak sizin hapis cezası almanızı sağlayamaz. Anayasa’da bu durum açık bir şekilde dile getirildiği için kredi borcu olan insanlar borç ödenmediği taktirde asla özgürlüğünden men edilemez.

Bir önceki yazımız olan Kara listede olan kişilere kredi veren bankalar başlıklı makalemizde kara listede olanlara kredi kartı veren bankalar, kara listede olanlara kredi veren bankalar ve kara listedekilere kredi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

error: İçerik Koruma Altında!!