Kara listede olan kişilere kredi veren bankalar

Bu sıralar emlak fiyatlarında yapılan kampanyalar ile birlikte banka kredilerine olan ilgi de artmıştır. Pek çok kişi bankalara kredi başvurusunda bulunmuştur. Fakat bir çoğu kredi kullanabilirken bazı kişiler kendilerinin kara listede olduklarını öğrenmişlerdir. Peki nedir bu kara liste?

Kara liste kişilerin kredi veya kredi kartı ödemelerinin düzenli olup olmadığı durumuna göre kişilerin puanlanmasıdır. Kredi puanlarını belirli bir puanın altında olan kişiler kara listeye alınmıştır ve sadece başvuru yaptığı bankada değil. Kredi havuzunda adı göründüğü için hangi bankaya giderse gitsin karşısına bu kara liste olayı çıkacaktır.

Kara listeye giren kişi sayısı arttıkça bankaların da kredi verme oranları düşmüştür. Bazı kişilerin durumları düzelip kredi borçlarını sıfırlamalarına rağmen hala kara listede kaldıkları görülmüştür. Bunun üzerinde bazı bankalar kendi araştırmalarını yaparak kara listeyi baz almadan kişilere yeniden kredi vermeye başlamışlardır.

Ülkemizde bulunan kredi kayıt bürosu, kişilerin bankalar ile olan ilişkilerini kayıt altında tutar ve bu ilişkiler neticesinde bir sicil oluşturur. Kişilerin bankalar ile yapmış olduğu kredi çekimleri ve bu kredi çekimlerinin geri ödenmesi, kredi kartı kullanımı ve kredi kartı borçlarının zamanında ödenmesi, çekler ve senetler ile ilgili olan işlemlerin güvenliği gibi belirli parametreler ile oluşturulmakta olan kredi sicili, riskli duruma düştüğünde kara liste adı verilen bir durum ortaya çıkmaktadır. Aslında bu durum kişileri korumak içindir. Hem kredi çeken kişinin daha fazla kredi borcuna batmasını engeller hemde çek veya senet kullanacak olan kişinin ödenmeme sorunu yaşamamasını sağlar.

Kara liste denen durum kredi sicili olumsuz ve riskli olan kişileri nitelendirmek amacı ile oluşturulmuştur. Kullanılan krediler ve kredi kartlarının ödemelerinin düzenli ve tarihinde yapılmaması sonucu ortaya çıkmakta olan bu riskli kredi sicil durumu, kişilerin gelecekteki kullanacak oldukları kredilerde belirleyici bir kriter olarak değerlendirilmektedir. Borçların 90 günden daha uzun süredir ödenmemesi sebebiyle bu olumsuz durum oluşmaktadır.

Sicil Affı ile Kara listeden Çıkanlar Oldu

Çeşitli sebepler ile kredi kartı ya da kredi borcunu ödeyemeyen kişilerin sicillerinin temizlenmesi için kısa bir süre önce kredi sicil affı adı altında bir af çıkarılmıştır. Mevcut olan kredi ya da kredi kartı borçlarını bu af kapsamında yapılandırma ya giden vatandaşlar Merkez Bankası’nın kişileri 5 yıl süreyle tutmuş olduğu kara listeden çıkarılmıştır. Bu sayede kara listede bulunan kişilerin kredi kartı ya da kredi çekimi gibi işlemlerini yapmalarına imkân sağlanmıştır.

Çoğu banka kişilere kredi kullandırmadan önce kredi notunu temel almaktadır. Ancak kredi notu düşük olan çok sayıda vatandaşın kredi çekmek istemesi sebebiyle bazı bankalar sicili bozuk olsa da kişilere kredi verebilmektedir.

Kara listede olanlara kredi veren bankalar hangileridir?

Diğer bankalara göre kredi verme kriterleri biraz daha esnek olan ve kredi sicili bozuk olan kişilere kredi veren bankalar Aktif Bank, ICBC Bank, Garanti Bankası, Türkiye Ekonomi Bankası ve Burgan Bank gibi bankalardır. Kara listede bulunan kişiler bu bankalardan diğerlerine nazaran daha yüksek oranda kredi çekme şansına sahiptir. Ancak bu bankalardan çekilen kredilerin diğerlerine oranla daha yüksek faizli olduğunu belirtmekte fayda vardır. Siz yine de kara listeden çıkmaya çalışın ki rahat rahat hem kredi kartı alın hem de kredi kullanabilin.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notunu Ücretsiz Şekilde Öğrenme başlıklı makalemizde kredi notu nasıl düşürülür, Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? ve Kredi Notu Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

error: İçerik Koruma Altında!!