İş Kurmak İstiyorum Ne Yapabilirim?

Günümüzde iş kurmak kendi iş yerine sahip olmak herkesin hayalidir. Fakat bu iş kurma konusunda çoğumuz yeterli bilgiye sahip değiliz. Bilgiye sahip olsak bu sefer de sermaye bulma sıkıntısı çekiyoruz. Peki hem bilgi hem de sermaye için neler yapmalıyız? Bu yazımızda sizlere iş kurma konusunda hem bilgi hem de para sağlayacak fikirler vereceğiz.

İş Kurmak İçin Yapılması Gerekenler

İş kurmak için gereken en önemli faktörler şüphesiz ki kişide yeterince cesaret ve iş yapmaz azmi olmasıdır. İş kurmak için öyle tüm ayrıntılarıyla hesaplanmış fikirleriniz olmasına da gerek yoktur. Yapmanız gereken ilk şey hangi sektörde iş açığı olduğu ve sizin hangi sektöre ilgi duyduğunuz. Kendi yeteneklerinizin hangi sektöre ait olduğunuzu belirledikten sonra sıra sermaye bulmaya gelmekte. Sermayeyi bulamadığınız taktirde devlet buna yönelik kurumlar ile iş kurmak isteyenleri desteklemektedir. İş kurma bakımından destek bekleyen vatandaşları KOSGEB desteklemektedir.

KOSGEB nedir?

Açılımı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan kurumun kuruluş amacı iş kurmak isteyen yeni girişimcilere girişimcilik eğitimi vermek ve ihtiyaç duyan girişimcilere sermaye desteği de sağlamaktadır. Ancak iş kurmak isteyenlere KOSGEB sermaye yardımı yapmak için eğitimlerine katılmış olmak ve girişimcilik belgesine sahip olmak şartını sunmaktadır. Bu girişimcilik belgesine sahip olan ve ofislerini oluşturan kişiler yaptıkları harcamaları belgeleyerek KOSGEB e başvuru yapmalıdırlar. Başvurularının değerlendirilmesi sonucunda onay alan erkek yatırımcılara % 60 kadın yatırımcılara % 70 destek sağlanmaktadır. Ancak bu desteği sağlarken bir kaç koşul sunmaktadır ve bunların en başında ofise alınan demirbaş malzemelerin üç yıl süre ile satılma yasağı gelmektedir. Bu yasağın en önemli sebebi ise iş kuran girişimcilerin işlerinde devamlılık sağlamasının istenmesidir.

Girişimcilik Belgesi Nedir?

KOSGEB in iki aşamadan oluşan girişimcilik eğitimine katılım sağlayıp almaya hak kazanılan belgedir. Bu girişimcilik eğitimleri sınıf içi eğitim ve atölyede uygulamalı eğitim olmak üzere gerçekleşmektedir. Genelde 6 hafta süre ile yapılan bu eğitimlerin tamamlanması ile girişimcilik belgesine sahip olunabilir.

Bir önceki yazımız olan Esnaf kredisi nasıl alınır? 50 Bin TL faizsiz kredi alma şartları neler? başlıklı makalemizde 50 bin tl esnaf kredisi, esnaflara faizsiz kredi fırsatı ve faizsiz esnaf kredisi şartları neler hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

error: İçerik Koruma Altında!!