Esnaf kredisi nasıl alınır? 50 Bin TL faizsiz kredi alma şartları neler?

Esnaflarımız belirli aralıklarla iş büyütmek olsun yeni girişimcilik hareketleri için olsun kredi kullanmak zorunda kalmaktadırlar. Fakat bu girişimcilik fikirleri veya diğer giderleri kullanmak zorunda oldukları kredi için ödeyecekleri faizleri de hesaplayınca bir çok esnaf kredi kullanmaktan vazgeçmektedir. Çünkü esnaflar biz vatandaşlar gibi 5 bin, 10 bin gibi az tutarlı miktarlar yerine 50 bin, 100 bin ve daha da fazla miktarda kredi kullanmaktadırlar.

Hükümet esnaflara destek olmak amacıyla 2018 yılı içerisinde 50 bin tl’ye kadar sıfır faizli kredi kullanma fırsatı vermeyi planladıklarını belirtti. Bu kredi tutarının 80 bin ile 100 bin tl’ye kadar çıkarılabileceği de kulağımıza gelen duyumlar arasındadır. Devletin faizsiz ve geç ödemeli olarak esnaflara sunduğu bu krediler için gerekli olan başvuru koşulları nedir? esnaflar bu kredilere nasıl ve nerelerden başvurabilirler? ve bu faizsiz krediler hakkında aklınıza takılan tüm konular için yazının devamını okumaya devam edebilirsiniz.

Esnaflar İçin Faizsiz Kredi Almanın Şartları

Her kredi başvurusunda olduğu gibi devletin sadece esnaflara sunduğu bu faizsiz krediler için esnaftan beklediği belli başlı koşullar ve şartlar bulunmaktadır. Bu koşul ve şartlar;

– Öncelikle adından da anlaşılacağı üzere bu krediden sadece esnaflar yararlanabilmektedir. Yani herhangi bir Türk Cumhuriyeti vatandaşı bireysel olarak giderek bu faizsiz esna kredisinden yararlanamamaktadır. Yani eğer kişi yeni bir iş kurmak istiyor ve bu doğrultuda devletten faizsiz kredi almak istiyor ise bu söz konusu olamamaktadır.

– Her esnaf bu faizsiz krediden yararlanamamaktadır. Bir esnafın bu krediden yararlanması için esnaf öncelikle kendi meslek grubuna ait meslek odasına kayıtlı bulunmak zorundadır.

– 50 bin tl faizsiz kredi alma şartları olarak son göze çarpan konu ise, esnafın kesinlikle devlete herhangi bir borcunun bulunmaması gerekmektedir.

– Tüm bu kredi almak için gerekli olan koşulların yanı sıra geçtiğimiz yıllarda pek çok esnafın esnaf kredisi almak için başvurduğu Halk Bankası, bazı esnaflara esnaf kredisi vermemekteydi.

Bu sebeple bankalardan kredi alamayan esnaflar artık günümüzde KOSGEB’e başvurarak bu faizsiz krediden yararlanabilmektedir. Yani Halk Bankası’ndan kredi çıkmayan kişilere devlet tarafından bu faizsiz esnaf kredisi çıkabilmektedir.

Esnaflar İçin Faizsiz Kredi Başvuruları Nereden Yapılabilir?

Esnafların bu zor zamanlarında onlara ilaç gibi gelen bu faizsiz kredi eğer esnaf olan kişinin yaşına ya da iş hayatındaki durumuna bakılmaksızın devlet tarafından esnaflara sağlanmaktadır. Eğer esnaf yukarıda da belirtildiği gibi faizsiz kredi alabilmek için gerekli olan koşulları sağlıyor ise bundan sonra başvuru adımına geçebilmektedir.

Sadece esnaflara özel sağlanan bu faizsiz krediler için başvurular KOSGEB’in internet sitesinden direkt olarak sağlanmaktadır. Site üzerinde bulunan esnaflar için faizsiz kredi sekmesi seçildikten sonra açılan sayfada sistemin sizlerden istediği gerekli bilgileri doldurduktan sonra başvur sekmesine tıkladıktan sonra başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Eğer başvuruda bulunacak olan esnaf önceki yıllarda bu krediye başvuruda bulundu ise o zaman eski bilgilerin güncellenerek yeni bir şekilde sisteme girilmesi sağlanmalıdır. Bu aşama tamamlandıktan sonra esnaf 50.000 faizsiz kredi başvurusunda bulunabilmektedir.

Faizssiz Kredi Başvuruları Nereden Takip Edilebilir?

İnternet üzerinden yapılan bu faizsiz kredi başvuruları tamamlandıktan sonra çekilen kuralar sonucu belirlenen kazanan esnaflar, internette verilen bilgiler arasında yer alan esnafın kendi şahsi cep telefonu numarasına SMS yolu ile kazandıklarına dair bir mesaj gelmektedir. Fakat burada esnafların dikkat etmesi gereken belli önemli noktalar bulunmaktadır. Bu faizsiz krediye zor durumda olan ve işlerini büyütmeyi amaçlayan esnaflardan binlerce kişi başvurduğu için bazı durumlarda sistemin SMS dengesi bozulabilmektedir.

Bu durumda esnaf olan kişiler kazanan esnafların açıklanacağı takibi iyi takip etmeli ve sadece SMS beklemeyerek KOSGEB’in kendi internet adresini de sürekli ve düzenli olarak takip etmelidir. Çünkü SMS’lerin yanı sıra faizsiz krediyi kazanan esnaflar resmi web sitesi üzerinden de açıklanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Yurtdışında İş Yapan Türk İnşaat Firmaları başlıklı makalemizde Yurtdışı inşaat işçisi alımı, yurtdışı iş ilanları ve yurtdışı Türk işçi alımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

error: İçerik Koruma Altında!!