Dolar ve Euro kaç liraya kadar yükselir?

Ülkemiz Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasında Fetö ve diğer terör örgütleriyle aktif mücadeleye başladı. Bu operasyonlar sırasında Fetö ve PKK ile 400’den fazla telefon görüşmesi tespit edilen ve bunun yanında terör örgütü propagandası yaptığı tespit edilen Rahip Brunson gözaltına alındı. Bunun üzerine Amerika birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, rahibin ABD’ye teslim edilmesini istedi. Ülkemiz bunu reddetti ve bu görüşmeler piyasaya olumsuz etki yaptı. Döviz hızla yükselirken borsa ve Türk Lirası aynı hızla değer kaybetmeye başladı.

İzmir Diriliş Kilisesinde papaz olarak görev yaparken Fetö ile ilişkisi tespit edilen Brunson, 20 yıldan fazladır ülkemizde yaşıyordu. Bu zamana kadar bir olayda yer almazken 2016’nın sonunda tutuklanmasıyla bir anda gündem oldu. Peki bu durum neden piyasaları etkiledi?

Piyasaların etkilenmesinin sebebi ABD Başkanı Trump’ın açıklamaları oldu. Ülkemize yönelik açıklamaları piyasaları tedirgin etti ve Dolar ve Euro son yılların zirvelerini yaptı. 15 Ağustos 2018 tarihi itibariyle Dolar 6.3 TL ve Euro ise 7.2 TL’den işlem görüyordu. Herkes bu yükselişin ne zamana kadar süreceğini ve nerede duracağını merak ediyor. Sizler için genel bir değerlendirme yaptık.

Ekonomistlerin ve diğer borsa ve ekonomi ile ilgilenen kişilerin yaptıkları yoruma göre bu yükseliş mutlaka son bulacaktır. Hükümetin atacağı adımlar ve Amerika’ya giden heyetten gelecek açıklamaların bu yükselişi düşüreceği görüşünde fikir birliği bulunmaktadır. Tabi hükümetin atacağı adımlar Türk Lirasının yükselişinin hızlı mı yoksa yavaş mı olacağını belirleyecektir. Aynı şekilde altında da düşme bekleniyor. Yatırım yapanlar düşme yaşanmadan önce altın ve dövizlerini bozdurmaları kendileri için mantıklı olan durum olacaktır.

Bizim ekopat olarak tahminlerimize gelecek olursak dolar, euro ve altının yükselişi biraz daha sürecek fakat bu yükseliş halk arasında yayılan söylenti gibi 10 tl olmayacaktır. En fazla 1 tl daha yükselip sonra düşüşe geçecektir. Önümüzdeki günlerde tekrar döviz değerlendirmesi yapacağız ve bu tahminlerimizin tutup tutmadığı hakkında siz değerli okuyucularımızı bilgilendireceğiz.

Bir önceki yazımız olan Para Yardımı Yapan Kurum ve Kuruluşlar başlıklı makalemizde fakirlere para yardımı yapan yerler, para yardımı başvurusu 2018 ve para yardımı yapan kurumlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

error: İçerik Koruma Altında!!