Bireysel Emeklilik Maaşı Ne Kadar?

Bireysel Emeklilik Maaşı

Bireysel emeklilik nedir? Son zamanlarda oldukça revaçta olan bireysel emeklilik yani kısa adıyla BES kişilerin çalıştıkları zamandaki hayat standartlarını emeklilik dönemlerinde de devam ettirmeleri için bugünden düzenli birikim yapma imkanı veren devlet katkısıyla desteklenmiş bir tasarruf ve yatırım sistemidir.

Bireysel Emekliliğin Sistemi Nasıl işliyor?

Bireysel emeklik sistemi sosyal güvencenizi tamamlayıcı niteliktedir. Emekli olduğunuzda ek bir gelir olarak size destek olur. Yani refah seviyemizin yükselmesine yardımcı olur. Bireysel emeklilik sistemi; hazine müsteşarlığı, takasbank, sermaye piyasası kurulu, emeklilik gözetim merkezi ve bağımsız denetim şirketleri gibi kuruluşların denetimi altındadır. Katılım için kesinlikle bir zorunluluk yoktur. Tamamen gönüllüyseniz yaptırırsınız. İstediğiniz ücretle başlayabilirsiniz. Yani belli bir ücret yoktur. Bütçenize göre siz belirlersiniz. En az 10 yıl boyunca ödeme yaptıktan sonra 56 yaşınızı doldurunca maaşınızı alabilirsiniz. Bireysel emeklilik sistemine katılabilmeniz için sadece 18 yaşınızı doldurmanız yeterlidir.

Bireysel Emekliliğe Girmek İçin 10 İyi Neden

Bir kere rahat bir emeklilik geçirmenizi sağlar. Günümüz koşullarında tek emekli maaşıyla yetinmek mümkün değil bireysel emeklilikle ek gelir elde etmiş olursunuz ve daha rahat bir emeklilik geçirirsiniz.

İkincisi güven. Birçok kurum ve kuruluş tarafından incelenmektedir.

Üçüncüsü şeffaf bir uygulama. Hangi şirket olursa olsun internet sitesine girip ne kadar ödeme yaptınız ne kadar birikti hepsine kolaylıkla bakabilirsiniz.

Dördüncüsü %25 devlet katkısı.

Beşincisi emeklilik gelirinize göre size uygun seçenekler.

Altıncısı profesyonel fon yönetimine sahip olması.

Yedincisi lisans eğitimi almış kişiler tarafından hizmet.

Sekizincisi ve en önemlisi ödemeye ara verebilme hakkı. Ve tabi ki vazgeçebilme.

Dokuzuncusu işveren grup sözleşmesi. Yani eğer işverenseniz çalışanlarınıza yaptırdınız BES vergiden düşülebilmektedir.

Son olarak onuncusu başka bir şirkete aktarım. Yani diğerlim ki şirketinizden memnun kalmadınız 2 yıl kalma sözünüzü tuttuktan sonra başka bir şirkete paranızı aktarabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Finansbank Mobil Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde ekonomi, finansbank kredi başvurusu yapma ve finansbank mobil kredi başvuru şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

error: İçerik Koruma Altında!!