Avrupa Birliğine Üye Ülkelerde Asgari Ücret Ne Kadar?

Ülkemizde asgari ücret görüşmeleri tamamlandı ve 2019 yılında asgari ücret 1600 TL’den 2020 TL’ye yükseltildi. Bu artış kimilerine göre az gelirken kimileri de yeni ücretin iyi olduğunu belirti. Bu 2020 TL olan asgari ücreti döviz üzerinden düşündüğümüzde 5 Ocak itibariyle güncel kurdan hesap yaparsak dolar 5,33 TL’den hesaplandığında asgari ücret 379 dolar yapmaktadır. Euro’da ise 6,07’den hesaplandığında 332 Euro yapmaktadır. Sizler bu bilgileri neden verdiğimizi merak ediyor olabilirsiniz fakat yazımızın başlığında belirttiğimiz Avrupa Birliği ülkelerinde verilen asgari ücretler ile karşılaştırırken bize bilgi vermesi amacıyla yazmış bulunmaktayız.

Ülkemizde olduğu gibi Avrupa’da da her hükümet, her sene asgari ücret komisyonları aracılığıyla bir asgari geçim tutarı belirliyor. Ülkelerin asgari ücret için belirledikleri miktar aslında o ülkede genel ücret politikası anlamında bilgileri edinmemize yardımcı oluyor.

Avrupa Birliği Ülkelerinde Asgari Ücretler

Avrupa Birliği ülkelerine baktığımızda ortalama asgari ücret’in 2018 yılı için 687 Euro olduğunu görüyoruz. Bu rakam her yıl değişse de genellikle Avrupa Birliği ülkeleri yıllık asgari ücret zammını çok küçük rakamlarda yaptığı için Avrupa’da asgari ücret 2019 yılı ortalaması için 720 Euro civarında olacağı bekleniyor diyebiliriz. Ülkemizde bildiğiniz gibi geçen ay belirlenen yeni asgari ücret 2019 yılı için net 2 bin 20 lira olarak açıklandı.

Avrupa Birliği ülkelerinin bazılarında ise asgari ücret kullanılmamaktadır. Asgari ücreti olmayan ülkeler; Danimarka, Finlandiya, İsveç ve Avusturya’dır. Bu ülkelerde faaliyet gösteren her sektör kendi belirlediği maaşları ödemektedir.

Asgari ücreti kullanan Avrupa Birliği Ülkelerinde en yüksek asgari ücret ödeyen ülke 1687 Euro’yla Lüksenburg’tur. İkinci sırada ise 1578 Euro ile Hollanda gelir. Diğer ülkeler ise şöyle sıralanıyor;

  • İrlanda 1509 Euro
  • Fransa 1386 Euro
  • Birleşik Krallık 1332 Euro
  • Belçika 1216 Euro
  • Almanya 1102 Euro
  • İspanya 733 Euro
  • Yunanistan 681 Euro

En düşük asgari ücrete sahip ülke ise 202 Euro ile Bulgaristan’dır.

Bu kadar farklı asgari ücretlerin olması ve Avrupa’daki ortalama aylık asgari ücret tutarının çok düşük olması ülkeler arasındaki adaletsizliği bir kez daha gözler önüne seriyor. Bu duruma baktığımızda ülkemizde verilen ücretin sadece Bulgaristan’ı geçtiğini görmekteyiz. Bunun sebebi de ülkemizdeki yüksek döviz kurudur. Dolar ve Euro düşerse asgari ücretimiz Avrupa Birliği ülkelerinin bir kısmını daha geçecektir.

Bir önceki yazımız olan PTT KPSS Şartı Olmaksızın 1100 Personel Alımı Yapacak başlıklı makalemizde ptt iş başvurusu 2019, PTT pall personel alımı 2019 ve ptt personel alımı 2019 hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

error: İçerik Koruma Altında!!